Tłumacz

piątek, 21 lutego 2014

                                   Konie obu Ameryk

Biorąc pod uwagę olbrzymią liczbę i różnorodność ras koni w Ameryce Północnej i Południowej, aż trudno wyobrazić sobie, że konie powróciły na te kontynenty dopiero w szesnastym stuleciu. Prawdopodobnie konie żyły na terenie obu Ameryk setki tysięcy lat temu, wędrując pomostem lądowym, który łączył wówczas wielkie kontynenty. Jednakże te pierwotne konie zostały wytępione wskutek polowań i przez około osiem tysięcy lat obie Ameryki nie oglądały koni aż do momentu, gdy hiszpańscy konkwistadorzy odważyli się u schyłku piętnastego wieku rozpocząć wyprawy do Nowego Świata.
   W szesnastym wieku Hiszpanie podbili Meksyk i Amerykę Południową, Heman Cortes pokonał Azteków podczas okrutnego najazdu na Meksyk, a Francisco Pizarro w podobny sposób zgniótł opór plemion Inków w Peru. Jak wiadomo, Cortes wylądował w Meksyku w 1519 r., przywożąc ze sobą - oprócz swej armii - szesnaście koni. Te pierwsze hiszpańskie rumaki wywołały szok u Azteków, którzy wcześniej nie widzieli niczego podobnego.
   Konie miały zbroję, podobnie jak ich jeźdźcy, i dla miejscowych plemion były jednym stworzeniem, łączącym na podobieństwo centaura człowieka i zwierzę. Kiedy jeździec spadał na ziemię, Aztekom wydawało się, że to straszliwe stworzenie zostało rozdarte na dwoje.

niedziela, 16 lutego 2014

                                    Konie pociągowe

Konie zimnokrwiste – konie silne i masywne, odróżniające się od gorącokrwistych temperamentem i budową. Są zazwyczaj spokojniejsze, mniej ruchliwe i potężniejsze. Są to konie robocze, używane między innymi do prac rolniczych i transportowych, jako konie pociągowe. Zazwyczaj pracują wstępie. Konie zimnokrwiste hoduje się bez udziału krwi koni gorącokrwistych lub z bardzo małym jej udziałem. Niektóre rasy, plasujące się na pograniczu koni zimnokrwistych i kuców, mają cechy obu typów.[1]
Najbardziej znane rasy koni zimnokrwistych to:

Pochodzenie

Konie zimnokrwiste pochodzą od konia leśnego z Europy Północnej – zwierzęcia o potężnej budowie, grubej sierści i powolnych chodach. Koń ten przeżył epokę lodową i został udomowiony około 3000 lat temu. W średniowieczu konie te służyły jako wierzchowce ciężkozbrojnych rycerzy; z biegiem czasu zapoczątkowały rozwój współczesnego konia pociągowego w Europie.[2]

piątek, 14 lutego 2014

                                       Żrebięta

Większość z nas zgodzi się, że wszystkie młode zwierzęta są - powiedzmy delikatne -sprytne i rezolutne, ale długonogie ,niezdarne żrebięta mają w sobie coś,co naprawdę w niepowtarzalny sposób chwyta za serce.
                                               
                                       A oto kilka zdjęć żrebiąt i ich matek 







Aż mi się po prostu zrobiło ciepło w środku!
                                 
 
                                                 Ja kocham źrebaki

                                              Informacje

Źrebię – określenie młodego samca i samicy konia do ukończenia 1. roku życia. Męskim następcą źrebaka jest ogierek, a żeńskim klaczka.
U dzikich źrebiąt bardzo wyraźna jest bliska więź łącząca je z matką, przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy. Bardzo rzadko źrebięta oddalają się na kilka metrów. Matka uczy źrebię, jak odróżnić rośliny jadalne, jak wyczuć niebezpieczeństwa.
Źrebięta koni domowych także lubią przebywać w pobliżu matki. Od małego powinny być przyuczane przez ludzi do późniejszych zadań. (Konie można ujeżdżać od 3 roku życia. Jeśli robi się to za wcześnie, to po kilku latach konie mają problemy, np. "sztywne" chodzenie).
Źrebięta są bardzo ciekawskie. Można je odłączyć od matki w 6 miesiącu życia, jednak zdarza się, że ludzie robią to później, np. po 8 miesiącach.










                            Odmiany  ubarwień pyska konia


Jak widać na załączonym obrazku konie mają różne odmiany i są piękne nawet bez!







czwartek, 13 lutego 2014

                              Top 10 zdięć koni wg. mnie









                               Dlaczego kocham konie?

Cóż długo by wyjaśniać.Ale mam  główny powód dlaczego je kocham....Jaki?? Już mówię
konie są kochane,lojalne,przyjazne,śmieszne i słodkie.Pokażę Wam kilka moich zdjęć koni, kucyków i żrebiąt:




To są moje cztery ulubione fotki koni i żrebiąt.             
Ja kocham konie bez warunkowo, ale jedna rzecz mnie denerwuje...Jaka??
A taka ,że niektórzy ludzie krzywdzą je. A oto dowód:








Żal mi tych maluszków i nie maluszków.Nie rozumiem poco brać zwierzę i mieć je gdzieś  po roku  i myśleć " niech zdychają".

                                 Budowa ciała koni

Tak wygląda budowa ciała i kopyta konia:
To jest ogólny wygląd ciała konia.A to jest ogólny wygląd kopyta

                                      Pożywienie

Koń żywi się:
-Marchewkami
-Rzepami
-Sianem
-Trawą
-Jabłkami
-Kostkami cukru
-Owsem
-Burakami
-Suchym chlebem
-Jęczmieniem
-Kukurydzą
-Lnem
 

                                        Maści koni

                                        ( Ubarwienie sierści )

Na świecie istnieje bardzo dużo ubarwień sierści.
                                             A to są  maści jakie znam:
 Izabelowata
 Kara
siiwa
Siwa w hreczce
Palomino
Gniada
Jasnogniada
Złotigniada
Kasztanowata 
Brudnokasztanowata
Ciemnokasztanowata
Bułana
Mlecznosiwa
Biała
Ciemnogniada
Skarogniada
Karodereszowata
Gniadodereszowata
Kara (odcień kruczy i wroni)
Siwa jabłkowita
Gniadosrokata
tarantowata
Dereszowata
Izabelowata
Myszata
Tarantowata
Jelenia
Smoky black
Kremowa
Perłowa
Smoky cream
Czerwonobułana
Szampańska
Srebrna

                                          Pielęgnacja

Dbanie o konia to bardzo ważna czynność. Zadbane zwierze będzie szczęśliwe i zdrowe, a dzięki temu ty będziesz mieć towarzysza na długie lata. Konie to bardzo duże i silne zwierzęta, ale by utrzymać taki stan potrzeba odrobinę uwagi. Konie wymagają stałej pielęgnacji. Są one także zwierzętami społecznymi, potrzebują więc stałego kontaktu z ludźmi i innymi końmi, by się nie nudzić. Utrzymanie konia wymaga zaangażowania zarówno czasu, jak i pieniędzy. Musisz zapewnić zwierzęciu schronienie i wybieg oraz oczywiście regularne czyszczenie. Koń wymaga też codziennego karmienia i pojenia oraz opieki medycznej, w tym szczepień. Poniżej znajdziesz instrukcję jak dbać o konia.

                                                            Otoczenie konia

Konie wymagają jakiejś formy schronienia, które ochroni je przed niekorzystnymi warunkami środowiska. Potrzebują cienia w lecie i ochrony przed zimnem i wiatrem w zimie. Może to być stodoła, stajnia, zagajnik lub jakiś zacieniający boks z plandeki. Jeżeli konie trzymane są w małych boksach, muszą być codziennie wyprowadzane na padok, aby miały wystarczająco dużo ruchu. Ogrodzenie musi być w dobrym stanie. Staraj się unikać drutu kolczastego ponieważ konie mogą się w niego zaplątać. Cały obszar wkoło stodoły i całe pastwisko należy dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie rosną na nim żadne trujące rośliny, które mogą być niebezpieczne dla koni. Bramy powinny być bezpieczne i dobrze zabezpieczone, ponieważ konie mogą nauczyć się je otwierać. Jeżeli wybieg konia w dużej mierze pokryty jest ziemią lub piaskiem, pasza powinna być trzymana w beczce lub rynience, aby ograniczyć spożywanie piasku, bo może on powodować kolkę u tych zwierząt.

                                                 Opieka i karmienie

Konie powinny mieć stały dostęp do świeżej wody. Dobrze jeżeli mają także lizawkę solną lub mineralną. Konie, które wypasane są na pastwisku, mają stały dostęp do pożywienia, więc im częściej się je karmi, tym lepiej, jednakże przyjęte jest, że konie w stajni karmi się dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Głównymi składnikami diety konia są pasza objętościowa i siano. Jeżeli koń trzymany jest na pastwisku, nie musi być dokarmiany sianem tak długo, jak długo ma dostęp do zielonej trawy. Ilość i rodzaj paszy dla konia zależy od jego wielkości i aktywności. Warto omówić rodzaj paszy z weterynarzem, pomoże ci on wybrać najlepszą mieszankę dla twojego konia. Musisz bardzo uważać, by nie podawać zwierzęciu zbyt dużo paszy o wysokiej zawartości białka. Jeżeli koń przyjmuje dużo białka i jednocześnie jest mało aktywny, mogą wystąpić problemy z kopytami. Najlepszą paszę można uzyskać przez mieszanie kilku rodzajów siana, np. doskonała będzie mieszanka siana z trawy i siana o wysokiej kaloryczności z lucerny. Pasza zawierająca ziarno jest świetnym uzupełnieniem diety, ale trzeba bardzo uważać, by z nią nie przesadzić. Nadmiar ziarnistej paszy może również spowodować problemy z kopytami. Trzymaj się z dala od owsa i słodkich pasz, mają one zbyt dużo kalorii i powodują, że konie stają się nadpobudliwe. Porozmawiaj z weterynarzem i dostosuj rodzaj paszy do ilości ruchu konia. Jeżeli zależy ci na tym, by koń przybrał na wadze, dodawaj olej kukurydziany do paszy. Możesz także dodawać do paszy specjalne komponenty witaminowe, które wzmocnią stawy i kopyta zwierzęcia. Nigdy nie karm konia zaraz przed i po wysiłku, ponieważ może to doprowadzić do kłopotów z trawieniem.